6-те съвета, които най-често даваме на родителите на деца в 4. и 7. клас, на които предстоят конкурсни изпити

Кандидатстването след 4. и 7. клас е като състезание от “Формула” 1. Детето е в най-важната роля – тази на пилота-суперзвезда. Необходими са хиляди часове тренировки, упорит труд и сериозна подготовка, а и малка доза спортно щастие, за да се качиш на стълбичката на шампионите и да попаднеш в мечтаното училище.

Ролята на учителите тук също е ясна. На пистата те биха се разхождали със слушалки и микрофони – те са мениджърите на екипа – дават наставления и изработват най-добрата стратегия за малките състезатели. Когато дацата се качат на стълбичката на победителите, с триумфалната бутилка (детско) шампанско се изпръскват първо учителите, които са помогнали за успеха.

Каква обаче е ролята на родителите в това тежко и спиращо  дъха състезание? Те се вълнуват като истински тифози, но дали мястото им е единствено на трибуните? В Образователен център “Междучасие” вече десет години помагаме на най-различни деца да постигнат своите академични цели и сме достигнали до извода, че общото между тях е отношението на родителите към подготовката на детето. Те се включват активно, като най-добрият екип от механици, които сменят гумите на колата и зареждат гориво за 5-6 секунди. Родителите са хората, към които детето първо се отправя, когато нещо не се получи и които най-скоростно могат да идентифицират проблема и да го решат. Те са екипът, без който нито един пилот не може да стане истински шампион. А как да стане това? Ето какво научихме от родителите на най-успешните ни ученици:

1. Решавайте задачи с детето! Коментирайте заедно теста по Български език, прочетете и обсъдете преразказа, който детето е написало. Това е необходимо не защото учителите не решават задачи с него в час и не защото детето само не отделя достатъчно време на писмените си работи. Като сядате да работите заедно с детето, му показвате, че подготовката, която то извършва, е важна и заслужава пълното ви внимание. Не се притеснявайте, ако задачите затрудняват дори вас – подготовката е трудна и децата трябва да знаят, че трудностите, които преодоляват са истински и значими. Провокирайте интереса на детето да попита учителя след часа и то няма да се притеснява толкова, че само то не е разбрало дадена задача. Съвместната подготовка ще ви даде поглед върху развитието на детето и ще можете да помолите учителите да обърнат внимание на определени пропуски. Ще можете да вдъхнете на детето си увереност и спокойствие, че и най-трудната задача може да бъде решена (пък дори и с помощта на учителя).

2. Режимът извън класната стая е важен – За да може да даде най-доброто от себе си в края на годината, детето трябва да има всички условия да се подготви ефективно. Когато влизат в клас, децата трябва да са отпочинали и спокойни. Когато се упражняват, те трябва да могат да работят, без да ги прекъсват – в стая където няма разсейващи фактори (телевизор, компютър, по-малко братче, баба, гледаща турския сериал…). Един от най-добрите ни учители по БЕЛ, г-н Антон Андонов съветва: “Общата ми препоръка [към родителите]е да следят децата да спазват дневен режим, да се наспиват и да спортуват – всяко едно от тези три неща влияе пряко върху успеваемостта в училище.”

3. Изберете правилния учител – Информирайте се за стила на конкретни преподаватели преди да е започнал курсът. Говорете с родители, споделете колебанията си с нашите администратори. Някои учители са по-строги, което работи чудесно за деца, които са по-палави и имат нужда от повече дисциплина в класната стая. Други учители привличат деца със специални интереси в дадена област и техните часове се оказват стряскащи за ученици, които имат за наваксване от предишни години. Трети преподаватели се стремят да създадат атмосфера на свободна дискусия в стаята и децата, които имат нужда от дисциплина, не напредват добре. Помнете, че целта е малките състезатели да се представят най-добре НАКРАЯ, а не да дойдат научени от първия ден. Ако виждате, че детето не се чувства комфортно в групата си, споделете проблема с нашите администратори. В “Междучасие” има специалисти с най-различни стилове на работа. Даваме възможност на децата да влязат пробно в други групи, да се запознаят със стила на други учители и да се сменят групата, ако родителите преценят, че това е необходимо.

4. Колкото повече тренировки, толкова по-малко неприятни изненади на изпита – Децата са различни. Някои се притесняват от реална изпитна ситуация и тренировките чрез пробни изпити им помагат да преодолеят този страх. Други деца имат самочувствие, че са  добри по дадения предмет и на изпита си тръгват първи, преди да са си проверили добре работата, което води до много неволни грешки и по-ниски оценки от очакваните. Трети тип деца по-трудно успяват да разпределят времето си между лесни и трудни задачи. Многократните ‘сухи тренировки’ чрез пробни изпити са много полезни за всички. Те поставят децата в реална изпитна ситуация и им позволяват да отработят неща като внимателно четене на текст за преразказ, концентрация и разпределяне на ограниченото време. Образователен център “Междучасие” организира пробни изпити в края на всеки модул, а нашите партньори от изпитай.ме провеждат електрони пробни изпити на територията на цялата страна няколко пъти годишно.

5. Контролът е висша форма на доверие 🙂 – Говорете с учителите и администраторите през учебната година, за да сте информирани как се развива детето. Те общуват с детето ви в друга светлина и имат поглед върху развитието и поведението на много други деца в същата възраст и ситуация. Често те могат да ви обърнат внимание на зараждащи се проблеми, дълго преди те да повлияят на успеха на бъдещия състезател – например, ако детето често изглежда видимо умореноили стресирано при влизане в час или системно закъснява.

6. Бъдете най-големият и заклет фен на малкия състезател – Познавайте предимствата и недостатъците на бъдещия шампион в детайли и работете с учителите и администраторите, за да компенсирате по-слабите страни отрано. Вдъхвайте кураж на детето и го насърчавайте да се справя с предизвикателствата. Не го плашете с потенциални неуспехи – нито един състезател не е станал шампион, защото се е страхувал от състезанието.

Влизането в мечтаното училище е важно, но накрая на тази година ще се убедите, че където и да се класира детето, сериозната подготовка и упоритата работа са му дали първата и най-важна основа за многобройни бъдещи успехи в живота.

Пожелаваме Ви успех!

Междучасие